Tabele u Wordu

Tabele
Na ovom času saznaćete: šta su tabele, šta su vrste, a šta kolone, šta je ćelija, zašta se koriste tabele i kako se koriste tabele.
Picture

Tabele se sastoje od vrsta i kolona. Ćelija je osnovni element tabele i u nju se upisuju podaci.Presek jedne kolone i jeden vrste naziva se ćelija.
Školski dnevnik je jedan od najboljih primera tabela. kada nebi bilo tabela u školskom dnevniku profesori bi se vrlo teško snalazili prilokom unosa i zaključivanja ocena.
Tabela nam omogućava da se lakše snađemo u gomili podataka i brže nađemo onaj koji nam treba. Svaka tabela ima pravila po kojoj su podaci raspoređeni. Svaka kolona ima zaglavlje u kojima se piše, najčešće, predmet koji se opisuje kroz kolone i redove.
Kolone i vrste u tabelama su odvojene linijma koje čine mrežu ćelija.
Nabrojite tabele sa kojima ste se do sada susretali.
Kako se zove najmanji deo tabele?
Šta je mreža ćelija, koji su osnovni elementi tabele?

STANDARDI - ISHODI
Učenici znaju elemente tabela.
Učenici znaju svakodnevnu  upotrebu tabela.


KREIRANJE TABELA
Saznaćete: kako se kreiraju tabele i koji je najednostavniji alat u Word-u za to, šta je zaglavljekod tabela.
Najednostavniji način da kreiramo tabelu je da koristimo meni Insert, onda izaberemo opciju Table, pri čemu dobijamo pod meni Insert Table ( kao na prvoj slici). Beli kvadratići nam predstavljaju kolone i redove. Jednostavno treba ih selekotovati u zavisnosti koliko nam treba kolona i redova. Ukoliko namtreba tabela 3x4 odnosno tabelasa 3 kolone i 4 reda slektovaćemo kvadratiće kao na drugoj slici.
Za vežbu uzeti primer iz knjige za 6.razred.

Drugi način za kreiranje tabela koristimo kada kliknemo na opciju Isert Table (prva opcija ispod kvadratića) pri čemu dobijamo prikaz na desktopu kao na slici desno.
U ovom prozoru možemo u opciji Table Size sami odabrati Numbers of columns (broj kolona),
kao i  Number of rows (broj redova). U ovom meniju imamo još neka podešavanja o kojima ćemo govoriti u sledećim lekcijama.
Inače vrlo je važno da se kroz kreiranu tabelu možemo kretati pomoću kursora miša, strelicama ili Tab tasterom pomoću koga se pomeramo jednu ćeliju unapred, a istovremeno držeći Shift i Tab kursor se pomera jednu ćeliju unazad.


Pri unosu podataku tabelu uvektreba voditi računa o poravnjanju.Poravnjanje može biti po levoj strani, posredini ili centriran tekst, poravnjanjevpo desnoj ivici, obostrano poravnjanje. Poravnjanje može dabude jednakoza celu tabelu odnosno za svaki red i kolonu.Svaka ćelija može imati svoje poravnjanje.
Pravilo je da se brojevi poravnjaju po desnoj ivici.
Svaka tabela treba da ima zaglavlje u komese piše predmet opisivanja iu tabeli.


STANDARDI - ISHODI
Učenici znaju da kreiraju tabele.
Učenici znaju da pravilno unose podatkeu tabelama.
Učenici zanju da poravnjaju tekst u ćelijama.

UBACIVANJE ZBIRA I SORTIRANJE
Saznaće te: kako se sabira u tabelama,  koji je najednostavniji alat za sabiranje i kako se sortiraju podaci

Picture
Prilikom unošenja zbira u tabele koristimo alat za automatsko sabiranje,  čija je ikonica prikazana na slici levo.
Pri tome treba voditi računa da kursor miša postavimo uvek u poslednju ćeliju zadnjeg reda, odnosno da sabiranje počnemo od poslednje ćelije dole desno.
Picture
Ukoliko želimo da vršimo sortiranje podataka ili rezultata sabiranja u tabeli, word nam nudi dve mogućnosti. Prva je Sort Ascending, gde se podaci u tabeliselektuju po rastućem nizu,za razliku od druge opcije Sort Descending, koja nudi mogućnost sortiranja poopadajućem nizu.
Naravno pre toga treba selektovati celu kolonu za koju se vrši sortiranje podataka.

STANDARDI - ISHODI
Učenici znaju kako se sabira u tabelama
Učenici znaju da sortiraju podatke u tabeli.
Učenici znaju koji je najjednostavniji alat za sabiranje.

SVOJSTVA TABELA

Saznaćete: Kako se umeću redovi i kolone, kako se brišu elementitabele, kako se automatski oblikuje tabela

Ukoliko želite da u postojeću tabelu ubacite novi red ili kolonu u Office 2010 iz menija Table izabraćete opciju Insert a zatim sa kaskadnog menija (slika levo) izaberite jednu od ponuđenih mogućnosti u zavisnosti od vaših potreba. 






Ubacivanje kolone levo od selektovane kolone izvršava komanda Columns to the Left, a desno od željene kolone Columns to the Right.
Ispod ovih opcija su i močućnosti za ubacivanje novog reda iznad ili ispod postojećeg reda:
Rows Above i Rows Below. Poslednja opcija je da insertujete samo ćeliju.
Ispod opcije Insert nalazi vam se komanda Delete, iz koje možete izabrati šta želite da obrišete iz vaše tabele

U Offfice 2007 meni koji vam služi za ubacivanje novih redova i kolona
možete dobiti tako što prvo selektujete željenu kolonu (kao naslici levo) azatim desnim klikom dobijate kaskadni meni,gdeponovo imate opciju Insert. Dalji postupak je kaona gore navedenom primeru.
Picture
Ako u ranijim verzijama Offica želite da oblikujete svoju tabelu koristićete iz menija Table opciju Table AutoFormat.posle odabira ove komande dobićete meni Table AutoFormat sa tri stavke: Category,Table styles i Preview.
Kombinacijom prve dve možete dobiti željeni izgled vaše tabele.
Picture
U novijim verzijama Word-a ovaj problem oko dizajan tabele rešavata iz menija Design, gde jednostavno birate izgled vaše tabele. Ukoliko niste zadovoljni uvek možete izabrati opciju Modify Table Style i sami dizajnirajte izgledsvoje tabele.

Svosjtva tabele ili Table Properties možete dobiti iz menija tabela koji su prikazani nagore navedenim slikama, opcija na dnu kaskadnih menija. Ova komanda nam otvara novi kaskadni meni sa 4 kartica.






















U prvoj Table na delu koji nosi naziv Size možete menjati željenu širinu (Preferred width).U drugom delu Alignment zadaje se pozicija tabeleu dokumentu.
U delu Text wraping zadaje se odnos teksta u dokumentu i tabele.

Ostale opcije na ovom meniju biće proučene kasnije.
 Picture
Table propertis ili Svojstva tabele sa svojim karticama: Table, Row, Column, Cell.


Standardi - Ishodi
Učenici znaju kako se umeću redovi i kolone.
Učenici znaju kako se brišu elementi tabele.
Učenici zanju kako se automatski oblikuje tabele.


PODEŠAVANJE ELEMENATA U TABELI
Saznaćete: Kako se podešavaju elemnti tabele i kako se dele i spajaju ćelije.
Picture
Kada kliknete na karticu Row ili Red dobijate prozor kao na slici desno. Tada možete u polju Size (veličina) uključivanjem opcije Specify height (Preciziraj visinu) podesiti visinu reda. U pravougaono polje možete upisati veličinu reda, koja može biti definisana kao najmanja vrednost (At last) ili tačno zadata (Exactly). U drugom delu ovog menija (Options) možemo da klikom na dugme Previous Row pređemo u prethodni red, a klikom na dugne Next Row u sledeći red, tako da za svaki red u tabeli možemo podešavati njegovu visinu.
Picture
Kada izaberete karticu Column prozora Table Properties (Svojstva Tabela) dobijate mogućnost da podešavate širinu kolone (slika desno). željena širina kolone postavlja se u polje Size (veličina) uključivanjem prekidača Preferred width i menjanjem vrednosti u pravougaoniku za unos vrednosti. Opcijim Measure In možete izabrati da li želite da se mera za širinu kolona unosi u centrimetrima ili inčima. Kao i kod kartice Row i ovde možete da idete na sledeću ili prethodnu kolonu koristeći opcije koje su ponuđene Previous Column (prethodna) i Next Column (sledeća kolona.)
Picture
Deljenje ćelija se vrši izborom komande Split Cells, pri čemu možemo da unosimo broj željenih kolona i redova .
Spajanje ćelija vrši se pomoću komande Merge Cells, pri čemu prvo treba obavezno selektovati ćelije koje želimo da spojimo.

STANDARDI-ISHODI
Učenici znaju da spoje ćelije.
Učenici znaju da dele ćelije.

Učenici znaju da koriste meni Table Properties.