Digitalna biblioteka

DIGITALNA BIBLIOTEKA









DIGITALNE BIBLIOTEKE

Vekovima se gotovo sve znanje čovečanstva čuva u papirnim obliku. To mogu biti: knjige, časopisi, novine ili druge publikacije. Da bi ovo znanje bilo dostupno javnosti ono  se čuva u bibliotekama. Međutum, tokom vremena, tehnologija izrade publikacija se promenila. U današnje vreme mnoge publikacije se i ne pojavljuju papirnatom obliku, nego samo u elektronskom.

Da bi odgovorile zahtevima vremena i omogućile uvid u svoje blago i korisnicima Interneta, biblioteke su pristupile digitalizaciji svoje građe u cilju pravljenja digitalnih biblioteka. Međutim, digitalne biblioteke ne sadrže više samo knjige, već i sve ono što se može predstaviti u digitalnom obliku: muziku, fotografije, video .

Svetska digitalna biblioteka (UDL-The Universal Libraly) je projekt digitalizacije svetske baštine. Polazna ideja je bila da se formira digitalna biblioteka sa milion knjiga. Već sada ova biblioteka broji milion i po knjiga. Ovaj projekat pod pokroviteljstvom UNESCO-a vode: Biblioteka američkog Kongresa, amerčki Karnegi Melon univerzitet, kineski Zeđang univerzitet, Indijski naučni institut, Aleksandrijska biblioteka u Egiptu i još tridesetak institucija. Planirani su jedinstveni sadržaji iz biblioteka i arhiva iz celog sveta sa rukopisima, mapama, retkim knjigama, filmovima, zvučnim zapisima, drugim štampanim stvarima i fotografijama, kojima će biti moguće besplatno pristupiti putem Interneta.

UDL se priprema na sedam jezika: arapskom, francuskom, engleskom, kineskom, portugalskom, ruskom i španskom. Pored toga imaće sadržaje na još jednom broju jezika. Učesnici projekta se nadaju da će ga proširiti na sve zemlje i sve jezike. UDL će omogućiti napredno pretraživanje, a opisi svih jedinica, kao i video snimci sa obajšnjenjima stručnjaka o izabranim sadržajima, obezbediće širi kontekst korisnicima kako bi razvili njihovo interesovanje i radoznalost, te tako uticali na korisnike da više nauče o kulturnoj baštini svih zemlja.

Zemlje Evropske unije imaju svoju digitalnu biblioteku (The European Library) . Ova biblioteka je u početku bila na jezicima zemalja članica Unije, ali je pored ovih jezika dodat i jezik drugih zemalja Evrope. Početna strana ove biblioteke je u obliku pretraživača – videti sliku. Link ka ovoj digitalnoj biblioteci:


http://www.theeuropeanlibrary.org/tel4/

Naravno, i Narodna biblioteka Srbije učestvuje u projektima. Tako je i ona pokrenula svoju Digitalnu narodnu biblioteku. Na slici desno prikazana je njena početna strana. Sa leve strane prozora date su kategorije publikacija. Na slici je prikazan otvoren padajući meni pretraživača iz koga se vide način na koje se može pretraživati.

Pored ovog projekta, Narodna biblioteka Srbije učestvuje i u projektu Međunarodne dečje digitalne biblioteke.  Zbirka trenutno sadrži 127 knjiga . Na dnu strane data je mogućnost promene redosleda po: naslovu, autoru, mestu, izdavaču i godini.  Link: http://www.nb.rs/

Digitalna Antologija srpske književnosti je zajednički projekat Učiteljskog fakulteta u Beogradu i Microsoft Razvojnog centra u Beogradu u okviru aktivnosti programa ,, Partner u učenju''. Sastoji se od više od 100 kapitalnh dela srpske književnosti. Zastupljene autore i njihova dela moguće je pretreživati na pregledan i jasan način, naslovi su klasifikovani prema književnim epohama (što je zgodno za učenike i obaveznu školsku lektiru), uključena je i pretraga po autoru, naslovu, književnom periodu i ključnim rečima (koja radi nezavisno od korišćenog pisma).
Link: http://www.ask.rs/ASK_sr_projekat.aspx

STANDARDI-ISHODI
Učenici znaju osnovne pojmove digitalne biblioteke i učenja na danjinu.

Učenici znaju da pronađu digitalne biblioteke na Internetu